2003 ENGEL Victory 200/60 Tech
Specifications
| Manufacturer | ENGEL |
| Model | Victory 200/60 Tech |
| Year | 2003 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 00071 |
| Clamping force | 600kN |
| Opening stroke | 457 mm |
| Ejector stroke | 100 mm |
| Ejector force | 39,8 kN |
| Screw diameter | 22/25/30/35 mm |
| Injection pressure | 2226/2089/1451/1066 bar |
Description
Machine is in good condition and can be inspected in operation upon appointment.
Availability: 06/2026
Full technical specifications in the attached document.






