2022 PRIMA POWER Genius+ Fiber 1530 4KW
No longer available

Specifications
| Manufacturer | PRIMA POWER |
| Model | Genius+ Fiber 1530 4KW |
| Year | 2022 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 00028 |
| X axis | 3.150 mm |
| Y axis | 1.600 mm |
| Z axis | 150 mm |
| Laser source | 4000W |
| Laser on hours | +/- 5000h |
| Beam on hours | +/- 1600h |
Description
Very young fiber laser with working dimensions 3000x1500mm and 4000W laser output.
Laser on hours: +/- 5000h
Beam on hours: +/- 1600h
Availability: 11/2025
